Alkol Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Alkol Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Mayıs 29, 2020 0 Yazar: ağızbakımı

Alkol Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları Alkol sürekli kullanım sağlayan insanlara karşı bağımlılık sağlayan bir maddedir. Genel olarak kişilerin rahatlamak ya da var olan sorunlardan uzaklaşmak amacı ile kullandığı bir sıvıdır. Ayrıca keyif verici olduğu için eğlence anlarında ya da kutlama zamanlarında da oldukça fazla tüketilebilir.

Alkol Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Alkol için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan bir limit vardır. Bu limiti aşmamak gereklidir. Belirlenen limiti sürekli aşıyor olmak alkol bağımlılığını getirir.Alkol Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları yazımıza vakit kaybetmeden geçelim

• Kadınlar günde iki kadeh şarap,
• Erkekler günde üç kadeh şarap sınırını aşmamalıdır. Bu alkoller sadece şarap değildir. İki ya da üç kadeh şaraba denk miktarda her alkol için bu limit geçerlidir.
• Tek kullanımda 4 kadehten fazla alkol tüketmemek ve haftanın bir gününü alkolsüz geçirmek gereklidir.
Yukarıda belirlenen kuralların uzun süre çiğnenmesi ise kişi alkol bağımlılığına sürükleyebilir. Kişi kullanımlarına dikkat etmeli ve kendisini alkol bağımlılığından olabildiğince uzak tutmalıdır.

Alkol bağımlılığı tek seferde oluşmaz. Uzun süreli ve fazla alkol kullanımı ile bu sorun oluşabilir. Ancak tek seferliğine de olsa fazla alkol kullanımı bazı sorunları doğurabilir. Alkollü iken araba kullanılmamalı ve ev ortamından dışarı çıkılmamalıdır. Tehlike arz edecek mekanlara gidilmemeli ve yüksek katlardan aşağıya bakılmamalıdır.

Alkol Bağımlılığının Belirtileri

Alkol Bağımlılığının Belirtileri

Terleme. Kalp atımının hızlanması. Tansiyonda yükselme ve inmeler. Ağız kuruluğu. Bulantı, kusma. (su ve tuz kaybı yapar.) İştahsızlık. Ateş yükselmesi. Solunum hızlanması. Yüzde kızarıklık. Göz bebeklerinin büyümesi. (Midriasis)

Alkol bağımlılığı belirtileri neredeyse her insanda aynı olarak etki gösterir. Bir kişinin alkol bağımlısı olduğunu anlamak için görmek gerekli değildir. Kişinin davranışları ve üzerinde hissedilen alkol kokusu ile alkol bağımlısı olup olmadığı hemen anlaşılabilir.

• Kişi, sürekli ve çok fazla alkol kullanımı sağlıyor ise,
• Sarhoş olmak için kullandığı alkol miktarını sürekli olarak arttırıyor ise,
• Alkol kullanmadığı dönemler içerisinde kendisini stres ve bunalım içerisinde hissediyor ise,
• Alkol kullanmadığı zamanlarda elleri titriyor ve alkol aldığında rahatlıyor ise,
• Kişi planladığından çok daha fazla alkolü, daha kısa sürede tüketiyor ise,
• Alkol kullanmak için sosyal hayatından vazgeçiyor, hatta iş hayatını tehlikeye atıyor ise,
• Alkol kullanmayı bırakmak istiyor ancak bırakamıyor ise,
• Alkolün bütün etkilerinin farkında olmasına rağmen alkol tüketimine aynı hızla devam ediyor ise kişi de alkol bağımlılığı mevcuttur.

Alkol Bağımlılığının Sonuçları

Alkol Bağımlılığının Belirtileri

Alkol bağımlılığının birçok olumsuz sonucu vardır. Bu sonuçların içerisinde kişinin ailesini ve evini kaybetmesine gidebilecek kadar büyük durumlar oluşabilir. Kişi, mutluluğu sadece alkolde bulduğuna inanarak sürekli olarak alkole yönelir ve ev içerisinde şiddet uygular.

Bu durum kişinin ailesini kaybetmesine neden olabilir. Sürekli olarak alkol tüketimi sağlamak isteyen kişi, bir müddet sonra alkol almak için borçlanabilir. Bu durumlar zaman içerisinde artarak kişinin hayatında kalıcı sonuçlara yol açabilir.
Ayrıca kişi doğru kararlar veremez ve beynini kontrol edemez. Hareketleri kısıtlı olur ve beynini olması gerektiği gibi çalıştıramaz.

Kişide, uyku sorunları görülür ve düzenli baş ağrıları oluşabilir. Kalp hastalıkları ve kan dolaşımında rahatsızlıklar yaşayabilir. Kanı pıhtılaşamaz ve kanama durumunda ciddi kayıplar yaşayabilir.
Alkol, karaciğerde ciddi hasarlar bırakır ve ilerleyen durumlar içerisinde karaciğer kaybedilebilir.

Yemek borusu ve gırtlak kanseri gibi hastalıklar alkol bağımlılığı sonucu doğabilir. Bu yüzden uzun süreli alkol kullanımı hem psikolojik hem de fiziksel olarak ciddi hasarlar verir.

Alkol Bağımlılığının Tedavisi

Alkol Bağımlılığının Tedavisi

Alkol bağımlılığının tedavisi için ilk adım kişinin alkolik olduğunu kabul etmesidir. Kişi bağımlılığını bilmeli ve tedaviyi kabul etmelidir. Tedavi edilmek istememek, süreci zorlaştırır ve olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir. Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri ile kişiler alkol bağımlılıklarına bir çözüm bulabilirler.

Alkol Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları bağımlılığa sahip olan birçok kişi hastaneye yatmadan bu tedavi sürecini sürdürebilirler. Kişi, yatmadan tedavi olduğu süreçte sosyal hayatına devam edebildiği için tedavisi daha kolay olacaktır. Ancak kişi, alkol bağımlılığının ileri safhalarında ise yatarak tedavi görebilir. Bu süreç hasta için biraz zor geçse bile sevdiği kişileri sürekli yanında görmesi ona iyi gelecektir.

DEMANS NEDİR BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Alkol Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları ve Alkol bağımlılığı tedavisi üç aşamadan oluşur;

• Arındırma Dönemi

Kişinin bedeni tamamen kullanılan alkolün etkisinden arındırılır. Bu süreç kişinin ortalama 15 gün boyunca alkol kullanmaması ile gerçekleştirilir. Ayrıca kişi arındırma döneminde iken psikiyatrı tarafından kendisine verilen ilaçlar ile, psikolojik olarak tedavisi gerçekleştirilir.

• Erken İyileşme Dönemi
Kişinin ailesi de alkol tedavi süreçlerinde kişiye yardımcı olur. Kişiye psikolojik olarak destek sağlanır ve kendisini iyi hissettirecek aktiviteler kişiye tavsiye edilir. Alkole tekrar dönme durumunda ise kişiye karşı karşıya olduğu riskler anlatılır. Gizlice alkol kullanımı ya da alkol yoksunluğu çekmemesi için bağımlı kişi yakından takip edilir. Spor egzersizleri ile kişinin kendisini iyi hissetmesi sağlanır.
• Gelişim Dönemi
Bu süreç sonunda kişi en az 4 ayı doldurmuş olacaktır. Kişinin öncelikle bu süreç sonunda aile içi sorunlarını çözmesi istenir. Alkole başlama nedeni her ne ise kişi ondan uzak tutulmalıdır. Alkol bağımlılığına yol açacak birçok psikolojik rahatsızlık için kişi psikolojik tedavi almaya başlayabilir.

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ VE KORUNMA YOLLARI

Alkol Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları başlıklı yazımızın sonuna geldik sizin de alkol bağımlılığı ile ilgili yaşamış olduğunuz sorun ve bu süreci nasıl atlattığınız hakkından yaşadıklarınızı ve önerilerinizi yorumlar kısımından bizler ile paylaşmanız ve bilgilendirme yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.