Bedensel ve Ruhsal Sağlığa İyi Gelen 5 Alışkanlık

Bedensel ve Ruhsal Sağlığa İyi Gelen 5 Alışkanlık

Mayıs 15, 2020 0 Yazar: ağızbakımı

Bedensel ve Ruhsal Sağlığa İyi Gelen 5 Alışkanlık: Özellikle yaz ayları yaklaşıp havalar ısındıkça hissedilen enerji artıyor ve hem zihin hem de beden çok daha verimli bir şekilde çalışıyor. Elbette bu dönemde en yüksek verimi sağlamak için sağlıklı beslenmek ve egzersiz temel maddeler olsa da bedensel sağlığın yanında ruhsal sağlığınızı korumak için de yapabileceğiniz birçok şey var. Hayatınızda gerçekleştireceğiniz çok basit değişimlerle kendinizi daha çok sevmek ve hayata daha olumlu bakmak mümkün.

Bedensel ve Ruhsal Sağlığa İyi Gelen 5 Alışkanlık

Fiziksel sınırlarınızı zorlayın;

Gün içinde kendinize bir fiziksel aktivite rutini oluşturmalısınız. Çünkü yürüyüşler ya da egzersizler fiziksel olduğu kadar ruhunuza da iyi gelen aktiviteler arasındadır. Buna ek olarak spor salonlarında yaptığınız egzersizler de aşırıya kaçmayanlardansanız kendinizi zorlamanın zamanı gelmiştir. Vücudunuza zarar vermeyecek şekilde her gün zorluğu arttırarak fiziksel sınırlarınızı zorlayın ve kendinize inanın!

 

Keyif aldığınız hobileri keşfedin;

Hobiler mutlaka yeteneklerinizle olmak zorunda değildir. Size keyif veren her şeyi hobi olarak kabul edebilirsiniz. Günlük hayatta gerçekleştirdiğiniz müzik dinleme ya da kitap okuma eylemlerine ek olarak yeni hobiler keşfetmek için kendinizi tanıyın!

Bedensel ve Ruhsal Sağlığa İyi Gelen 5 Alışkanlık

40 gün kuralını uygulayın;

Araştırmalar bir eylemin alışkanlık haline gelebilmesi için 40 kez tekrarlanması gerektiğini gösteriyor. Siz de hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyler için 40 günlük bir deneyim ile kendinize zaman verin!

Beslenmenize dikkat edin;

Bu madde belki çok basit gibi görünse de aslında içinde birçok kriter bulundurmakta. İyi bir kahvaltı ile başladığınız güne sağlıklı öğünler ile devam edin. Hayatınızdan şekeri uzaklaştırarak kendinize yapacağınız iyiliğin yanı sıra porsiyonlarınızı küçülterek de yediğiniz her şeyden gerekli besin kaynaklarını elde edebilirsiniz.

Sosyal medya kullanımını azaltın;

boş zamanlarınızı geçirdiğinizi düşündüğünüz sosyal medya platformları aslında sizi bağımlı bir duruma getirebilir ve yapmanız gereken şeyleri de ertelemenize sebep olabilir. Bu yüzden gün içerisinde kendinize bir kullanım limiti koyarak bunu kontrol altına almak hem uyuşmanızı engeller hem de veriminizi arttırır.

Bedensel ve Ruhsal Sağlığa İyi Gelen 5 Alışkanlık

 

Tüm bu alışkanlıklara ekleyeceğiniz meditasyon teknikleri ile kendinizi keşfedebileceğiniz gibi farklı arkadaş gruplarını sosyal hayatınıza dâhil etmek de farklı yönlerinizi ortaya çıkarmaya yetecektir. Güneşten alınan enerjiyi doğru kullanmak ve zamanı boşa harcamamak için harekete geçmeli, hayatı severek yaşamalısınız!