Cinsel Yaşamımızı Etkileyen Vajinal Sorunlar

Cinsel Yaşamımızı Etkileyen Vajinal Sorunlar

Mayıs 17, 2020 0 Yazar: ağızbakımı

Cinsel Yaşamımızı Etkileyen Vajinal Sorunlar

Cinsel ilişki partnerler arasındaki duygusal bağları arttırır ve birbirlerine karşı daha güven dolu bir ilişki yaşamalarına sebep olur. Cinsel birleşme biyolojik olarak gereklidir ve insanların soyunun devamını sağlar. Ayrıca cinsel birleşme karşılıklı olarak hazların tatmin edilmesi ile mutluluk verir. Ancak bazı kadınlar sağlık sorunları sebebi ile cinsel birleşme esnasında acı çekerler. Bu acı isteksizliğe sebep olur ve cinsel ilişki esnasında bazı sorunların yaşanmasını sağlar. Cinsel yaşamı etkileyen vajinal sorunlar tespit edilmeli ve çözümü sağlanmalıdır.

Vajinal Kuruluk

Cinsel birleşmeler esnasında kadınlarda sık olarak rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa vücuttaki pH değişimi sebep olur. Kadının hormonlarında oluşan değişimler ve östrojen hormonunun vücudunda yeteri kadar salgılanamaması da buna sebep olur. Vücuttaki östrojen hormonu düşerek ıslanmayı geciktirir. Bu durum sonucunda da iki taraf için de haz alınmayan bir ilişki gerçekleşir. Üstelik bu birleşim sonucunda iki tarafın da acısı olabilir.

Çeşitli beslenme şekilleri ile vücuttaki östrojen hormonu düzene sokulabilir.

Vajinizm

Cinsellikte Cilt Problemleri

Kadının, alerjik reaksiyonları olabilir. Çeşitli cilt problemleri sebebi ile vajinal sorunlar yaşayabilir. Bu yaralar kadında acıya sebep olacaktır. Kullanılan temizlik ve hijyen ürünleri alerjik reaksiyona sebep olabilir. Ağırlıklı olarak doğal üretim sabunlar ve duş jelleri tercih edilmelidir.

vajinit nedir

 

Vajinit

Vajinal sorunların içerisinde en yaygın olanlardan birisidir. Vajinit, kişinin mantar ve bakterilerden dolayı vajinasının enfeksiyon kapmasıdır. Bu durum karşısında kadın cinsel ilişkiye giremez. Ayrıca tuvalette yanma hissi yaşar ve rahat bir şekilde oturamaz. Bu durum karşısında kadın derhal doktora gitmeli ve tedavi olmalıdır.

Cinsel Alerjiler

Bazı kadınların latekse alerjisi vardır ve bu da cinsel ilişkide birçok soruna yol açar. Cinsel ilişki esnasında kullanılan prezervatif lateks ürün içerir. Prezervatif kullanımı esnasında kadın acı ve ağrı duyabilir. Bu durum karşısında kadının cinsel isteği olmaz ve cinsel birleşme yaşayamaz. Ayrıca lateks alerjisi vajinada koku ve yaralanma gibi sorunlara da yol açabilir. Kişi böyle bir deneyim karşısında doktora gitmeli ve vajinal sorununa çözüm bulmalıdır. Doktor tarafından verilecek ilaçlar ile bu semptomlar aşılabilir.

Vajinizm

Bu durum cinsel birleşme esnasında daralma durumudur. Bu durum karşısında kişi isteksizlik duyar ve partnerinin de isteksizlik duymasına sebep olur. Kadın, istemeden daralır ve karşısındaki kişinin de canının yanmasına sebep olur. Vajinal kasların çalışacağı egzersizler ile bu daralma sorunu aşılabilir. Ayrıca doktorun tavsiye edeceği fiziksel tedaviler uygulanır.

sistit nedir

Sistit

Sistit, cinsel birleşme esnasında çok görülen bir vajinal sorundur. Bu hastalık sürekli olarak idrara çıkma isteği uyandırır. Kadın cinsel birleşme esnasında da tuvalete gitme isteği duyar ve cinsel isteğini kaybeder. Ayrıca sistit, yanma ve acı hissine de sebep olur. Doktorun vereceği ilaçlar ile beslenme düzeni değiştirilerek tedavi edilebilir.