Korona Virüs Testi Nerede Ve Nasıl Yapılır

Korona Virüs Testi Nerede Ve Nasıl Yapılır

Mayıs 23, 2020 0 Yazar: ağızbakımı

Korona Virüs Testi Nerede ve Nasıl Yapılır: Her il için pandemi hastanesi belirlenmiştir. Belirlenen hastaneler dışında, diğer hastanelerde korona virüs testi bulunmaz. Kişilerin hastalık belirtisi gösterdikleri an hastaneye başvuruda bulunmaları rica edilir. Gerekli evraklar doldurularak kişilere korona virüs testi yapılır.

Korona Virüs Testi Nerede ve Nasıl Yapılır

Test esnasında çalışan kişiler özel koruyucu giysilerini giyerler. Maske, eldiven ve gerekli koruyucu diğer ürünleri de takarak kişiye test yapmaya gelirler. Bir çubuk yardımı ile burundan ya da ağız içinden örnek alırlar. Bu örnek laboratuar ortamında teste sokulur.

Testlerin sonucu bir buçuk veya iki saate belirlenebilirken, yorumlanması iki-üç gün sürer. Bu yüzden kişi, test yaptırdıktan ortalama üç gün sonra sonucunu öğrenebilir.

Kimler Korona Virüs Testi Yaptırabilir?

kimler_koronavirus_testi_yaptirmali_bakan_koca_acikladi_

Korona Virüs Testi Nerede ve Nasıl Yapılır isteğe göre her hastaya yapılabilen bir test değildir. Sınırlı sayıda bulunduğu için sadece korona hastalığı şüphesi olan kişilere yapılır. Ancak birkaç yabancı ülkede her talep için test yapılabilir. Yapılan testler ile erken teşhis konulur. Kuru öksürük, nefes darlığı ve ateş şikayetleri ile hastaneye giden kişilere doktor bazı sorular sorar. Bu sorular;

  • Son aylar içerisinde yurtdışında bulunma durumu,
  • Son aylar içerisinde yurtdışında birisiyle etkileşimde bulunma durumu,
  • Sosyal yaşam,
  • Korona hastalığı olan bir kişiyle etkileşim durumu gibi sorulardır. Bu soruların herhangi birisinin yanıtı evet ise, şikayetlerden en az birisi var ise test yapılabilir. Doktor gerekli gördüğü her hasta için test talep edebilir.

ERKEKLERDE KÖSELİK NEDİR NASIL OLUŞUR

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Korona virüsü belirtileri üç ayrı safhaya ayrılır. Başlangıçta ateş, kuru öksürük ve halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Normal gribe ne kadar benzese bile derhal hastanelerin acil kısmına gidilmelidir. Ardından vücut üzerinde ağrılar oluşmaya başlar, boğaz ağrısı ve ishal görülebilir. Bunların yanı sıra baş ağrısı ve kişide tat alma duyusu da azalabilir. Kişi, koku alamıyor ve cildinin renginin değiştiğini fark ediyor ise hastanelerin acil kısmına gitmelidir.

Hastalığın ilerleyen safhalarında ise kişi artık solunum güçlüğü çeker ve solunum cihazına ihtiyaç duyar. Göğsünde şiddetli bir ağrı oluşur ve konuşma yetisini kaybedebilir. Bu durumlarda 112 aranmalı ve ambulansın gelmesi beklenmelidir. Ambulansın gelmesi beklenirken hasta ile etkileşime geçilmemelidir. Korona virüs dokunma yolu ile olduğu gibi hava yoluyla da bulaşabilir.

Korona Virüsten Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Korona Virüsten Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Korona virüsünden korunmak için insanlarla olan etkileşim belirli bir mesafeden olmalıdır. Hastalık ilk iki hafta içerisinde kendisini belli etmeyebilir. Bu yüzden sağlıklı görünen kişiler ile bile araya belirli mesafe konulmalıdır.

Evde izolasyon sağlanmalı ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Ancak dışarı çıkmak zorunda olan ve çalışan kişiler kendisini korumalıdır. El dezenfektan sıvısı her an kişinin yanında bulunmalıdır. Ayrıca kişi, dışarıda olduğu süre boyunca eldiven ve maskesini asla çıkarmamalıdır. Kimse ile tokalaşma olmamalıdır.

Korona Virüs Testi Nerede ve Nasıl Yapılır yazımızla ilgili sizlerde düşüncelerinizi yorumlar kısımından bizlere iletebilirsiniz.

Sizde online koronovirüs testi yaptırmak istiyorsanız TIKLAYINIZ