L Karnitin Nedir Ve Ne İşe Yarar

L Karnitin Nedir Ve Ne İşe Yarar

Mayıs 17, 2020 0 Yazar: ağızbakımı

L – Karnitin Nedir Ve Ne İşe Yarar

Halk arasında bilinen ismi ile L – Karnitin; yağ asitleri yakma ve yakıt olarak bunların kullanılması adına mitokondri kısımlarına taşıyan işlem. Bu şekilde her şeyin devam etmesi enerji seviyeleri adına fayda sağlayan amino asit  türü olması ile bilinir. Neden de bu olunca birçok kişi kilo vermek adına yağ yakım hızlandırma adına bu yöntemi kullanmaktadır.

İki farklı  biçimde uygulanarak yer almaktadır. L – Karnitin ve D- Karnitin olarak iki farklı uygulaması yer almaktadır. Enerji metabolizmasında ya da enerji üretiminde rol oynayan faktörlerdir. L – Karnitin beden içerisinde üretilir. Fakat bir takviye uygulamak adına dışarıdan alınması da uygundur.

L Karnitin Nedir Ve Ne İşe Yarar

L – Karnitin Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda birçok kişi kilo vermenin daha hızlı bir hale gelmesi adına L – Karnitin kullanımı tercih eder. Bu durum faydaları ile saymak ile bitmez. Kişi bedeninde faydalarına bakılacak olduğu zaman birçok farklı özelliği beraberinde getirir. Bu özellikler;

 • Kas hasarlarının önlenmesi
 • Beyin fonksiyonlarının daha güçlenmesi
 • Kan şekerinin düzenli hale gelmesi
 • Dayanıklılığı arttırması
 • Kilo verme ve yağ yakım

L – Karnitin Faydaları

L - Karnitin Faydaları

L – Karnitin ne işe yarar diye merak ediyorsanız sizler de detaylara devam edebilirsiniz.

 • L – Karnitin dayanıklılığı arttırırken enerji üretiminde bir hayli rol oynamaktadır. Birçok sporcu dayanıklılığı arttırabilmek adına ek takviye olarak alır. Kişinin gün içerisinde daha aktif ve hareketli olurken yorulmadan yer almasına yardımcı olan durumlardan bir tanesidir.
 • L – Karnitin kilo kaybının artmasında oldukça önemlidir. Çünkü yağ parçalama üzerinde oldukça bir etkisinin olması, bu alanda daha hızlı kilo vermek için yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre kilo vermenin en hızlı ve en sağlıklı yöntemlerinden biri olduğu belirlenmiştir.
 • L – Karnitin kas hasarını oldukça iyi bir şekilde önler. Dayanıklılığın artması üzerinde yardımcı olurken kilo vermeye de yardımcı olması kas hasarının ortadan kalmasında olumlu etkileri ile yer alacak. Kas kütlesi korumak adına bir hayli yardımcıdır.

L - Karnitin Faydaları

 • Yağ akıcı bir özelliğe sahip olacaktır. Yağ yakımı hızlandıran bir amino asit olması yapılan araştırmalarda aşırı kilolu olan katılımcılar tarafından belirlenmiştir. Yağ yakımı daha hızlı bir hale geldiğinin önemli bir etkisidir.
 • L – Karnitin beyin fonksiyonlarının artmasında yardımcıdır. L – Karnitin sadece beden için değil bir yandan da kişilerin zihinlerinin de oldukça önemli derecede sağlıklı olmasına yardımcıdır. Bilişsel işlevleri oldukça olumlu yönde etkileyecektir.
 • Kan şekerini düzenler. Yapılan araştırmalar sonucu kişilerin kan şekerleri üzerinde oldukça önemli bir dereceye geleceğine etki eder. İnsülin direncini dengeleyecek olması hayatın her alanında etkisi ile yer almasını sağlayacak.

Bilinen tüm faydaları ile insan hayatında önemli bir yer almaktadır.