Mısır Şurubunun Zararları Nelerdir

Mısır Şurubunun Zararları Nelerdir

Mayıs 19, 2020 0 Yazar: ağızbakımı

Mısır Şurubunun Zararları: Mısır şurubu içerisinde yüksek miktarda fruktoz içerir. Fruktoz insan vücudunda insülüne ihtiyaç duymaz ve direkt olarak karaciğere gider. Bu yüzden kanda yağlanmalara neden olur ve çeşitli hastalıkların oluşumunu da sağlar. Mısır şurubunun zararları dolaylı ya da direkt olarak aşağıdaki sorunlara neden olur.

  • Kısırlık oranını arttırır

Mısır şurubu kullanılarak yapılan bir deney sonucunda, farelerin %42’sinin kısır kaldığı görülmüştür. Mısır şurubunun aktif kullanımı sonrası kadın ve erkeklerde doğurganlık azalır.

  • Yaşam süresini kısaltır

Fruktoz şurubu doğal değildir ve yapay şekerlemeler olarak bilinir. Fruktoz, glikoza oranla daha tatlıdır.

  • Obezite

Mısır şurubu tokluk hissi vermez ve kişide sürekli yeme hissi oluşur. Bu his obeziteye yol açabilir. Obezite sonucu kişinin hormonları değişir ve kaliteli yaşamı endeler. Fruktoz şurubu hızlı yağ yakmaya yarayan enzimin üretilmemesini sağlar. Kişi az yese bile sürekli olarak vücudunda yağ birikimi oluşabilir.

  • İç organlarda ve bel gölgesinde yağlanmalara sebep olur

Özellikle spor yapan ve egzersizler ile vücuduna dikkat eden kişilerin dikkat etmesi gereklidir. Mısır şurubu yağlanma yapar ve kişinin yaptığı sporların etkisini azaltır. Kişi, bir haftalık spor sonucunda oldukça az sonuç alır ve spor yapmama isteğine neden olabilir. Bazı durumlarda kişi yaptığı sporun aksine kilo alma sonucu ile karşılaşabilir.

  • Kalp rahatsızlığı

Mısır şurubu, içerisinde bulundurduğu yapay şekerler ile kalp damarlarının tıkanmasına sebep olabilir. Bu durum karşısında uzun süreli kalp hastalıkları ya da kalp krizi görülebilir.

  • Pankreas kanseri

Mısır şurubu karın içerisinde yağlanmalara neden olabilir. İç organlarda oluşan yağlanmalar sonucu vücut pankreas kanseri ile tepki verir. Şurubun, metabolizmayı etkilemesi ile kişinin hormon dengesi bozulabilir.

  • Diyabet

Fruktoz oldukça tatlıdır ve daha çok yeme isteği uyandırır. Mısır şurubunun içerisinde bulunan yüksek miktarda fruktoz diyabete neden olabilir. Mısır şurubunun aktif kullanımında erken yaşta diyabete rastlanılır.

Mısır Şurubunun Zararları Nelerdir

 

MEYVE ŞEKERİ İLE MISIR ŞURUBUNUN ARASINDAKİ FARK..

Mısır Şurubu Nelerde Bulunur?

Günlük hayat içerisinde abur cubur olarak nitelendirilen ürünler yüksek miktarda mısır şurubu içerir. Kola, gazoz ve soda gibi içeceklerin içerisinde ortalama 40 gram şeker bulunur. Bu da çok kullanımda şeker hastalığını tetikler. Küçük yaşta çocukların tüketmemesi gereklidir.

Mayonez, ketçap ve diğer sos ürünlerinde de oldukça fazla mısır şurubu vardır. Dondurulmuş birçok gıda içerisinde mısır şurubu bulunur. Dondurulmuş pizza, soğan halkası ve patates kızartması gibi ürünlerin içerisinde vardır.

Özellikle günlük hayatta tüketilen ekmeğin içerisinde çok miktarda bulunur. Bu yüzden tam buğday ya da çavdar ekmekleri tercih edilmelidir. Ekmek için öğünlerde bir sınır konulmalı ve fazla tüketilmesi önlenmemelidir. Ekmek yerken gelen doyumsuz istek mısır şurubundan kaynaklanır. Çocukların çok tükettiği şekerler ve çikolataların içerisinde de bulunur. Çocuklara doğal tatlandırıcılar verilmelidir ve yapay şekerlemelerden uzak tutulmalıdırlar.