Vajinismus Nedenleri Nedir

Vajinismus Nedenleri Nedir

Mayıs 16, 2020 0 Yazar: ağızbakımı

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus; kadın ve erkek hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen en büyük cinsel sağlık sorunlarından bir tanesidir. Eğer gereken zamanda bunun neden olduğu araştırılmaz ve hatta doktor yardımı alınmazsa ilerleyen zamanlarda sonuçların daha kötü olması dikkatleri çekebilir. Asıl nedenleri altında hem psikolojik olan etkilerin yer alabileceği gibi hem de organik nedenlerin yer alması söz konusu olacaktır. Gelin beraber bunların neden olacağına bakalım.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Kadınlar incelenecek olduğu zaman resmen her yüz kadının on tanesinde meydana gelen bu sağlık sorunun birçok farklı nedenleri vardır. Bazen organik olarak bazen de psikolojik olarak etkileri ile yer alır. Bunlar;

 • Kaygı bozukluğu en büyük nedenlerden bir tanesidir. Kişilerin kendilerini koruma iç güdüleri ile yer alması için olan savunma mekanizması diyebilir.
 • Geçmişte yaşanan belirli sorunlardan dolayı olabilir. Eğer istemeden ve zorla bir ilişkiye sokulmak istenen bir kadınsa bu durum istemsiz bir şekilde meydana gelebilir. Geçmiş zamanlarda yaşanan şimdiye kadar gelmiş ve farklı sorunlar oluşmuş olabilir.
 • Çiftlerde cinsel beraberlik konusunda bilgi eksiklikleri olabilir. Bu bilgi eksiklikleri kadının ilişki sırasında zorluk çekmesine ve bedenin bu noktada ilişkiyi kabul etmemesine neden olabilir.
 • Daha önce yaşanan vajina sorunları tetikleyebilir. Vajinadan tedavi gören kadınlar tekrar aynı şeyler canlanacak gibi hissedebilir ve adeta dokunulmasından bile rahatsız olabilir.

Vajinismus Nedenleri Nedir

 • Geçmiş zamanlarda düşük, kürtaj, dış gebelik ya da kötü bir jinekolog hayatı olabilir. Eğer bir kadın bunlar ile yüz yüze gelmek zorunda kaldıysa da istemsiz bir şekilde her ilişkiden kendini geriye çekmek istiyor olabilir.
 • Aile tarafından cinsel hayatın kötülendiği ve baskıcı tavırlara maruz kalan kadınlar bir ilişkiden en çok korkan isimler olacaktır. Her ne olursa olsun bu konular sorun yaratabilir ve cinsel ilişkide geri kalmak isteyen isimler arasında yer almalarına neden olabilir.
 • VVS ismi ile de bilinen vulvar vestibulitis sendromu bu sorunların en başında gelecektir.
 • PIH ismi ile halk arasında yer alan pelvik insflamatuar hastalık kadınların korkularına ve uzak kalmak istemelerine neden olacak. İlişki sırasında kendini geride tutacak ve istemedikleri kadar sorun yaşamalarına neden oluyor.

Vajinismus Nedenleri Nedir

 • Bartholin absesi ve kisti yaşanan sorunların temelini oluşturuyor.
 • Vajinal mantar ya da enfeksiyonlar bir yandan sancı verecek bir yandan da kaşıntı. Bu noktalarda kadınlar kendilerine dokundurtmak istemeyebilir ve ilişkiden daha çok kendilerini geri tutmaktan yana olacaklardır.
 • Doğuştan kadınlardan gözlenen anatomik engeller de bunların başında geliyor. Kısa ya da köt olan vajina, vajina duvarında gözlenen perde semptomu, kalın ya da daha çok geniş yapılı olan kızlık zarı kadınları sancılı anlarda yer almasına neden olacaktır.

Bunun gibi durumlar hem jinekolog tarafından yapılan müdahaleler ile hem de psikolojik tedaviler ile sağlanabilecektir.