Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır

Mayıs 16, 2020 0 Yazar: ağızbakımı

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır:Vajinismus; çiftlerin ilişkiye girememelerinin temelinde yatarken bu durumu kadının istemiyor olmasından meydana gelir. Bu bazı kadınlarda hormonal bazı kadınlarda sağlık bazı kadınlarda da psikolojik olan durumlardan meydana gelmektedir. Hangi durumdan dolayı meydana gelir ise gelsin aslında temelinde sadece sağlık sorunu olması yatıyor.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır diye bir karar vermeden önce aslında kadınların bu durumlar ile neden yüzleştiklerine bakmak gerekir. Bir sorunun neden kaynaklı olduğu bilinmeden bir tedaviye başlamak aslında istenen sonucu alamamasına neden olacaktır. Hem psikolojik hem sağlık hem de hormonal olarak bu durumların incelenmesi ardından kadınların neden yaşadıklarına karar vermek gerekir. Bu sorunun neden kaynaklı olduğu anlaşıldıktan sonra ona göre uygun bölüme giderek tedavi için yöntemlere başlamak gerekir.

Psikolojik olarak Vajinismus Tedavi Nasıl Olur?

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır

Psikoloji olarak vajinismus tedavi yöntemi bir yandan oldukça kolay bir yandan da oldukça zor etkilerden meydana gelmektedir. Kadınların temelinde yatan korkulara inmek bu noktada en önemli adımdır. Tabi ki bir de kadının tedaviyi istiyor olması en önemli etkilerden bir tanesi. Her şey öncelik ile inanmaktan geçer. Eğer bir kadın bu süreçleri geride bırakmak ister ve aslında bırakacağına inanırsa her şey daha kolay olacak. Ve bilinen bir gerçek var ki kadın erkek fark etmeden herkes bu konuyu utanılacak bir şey sandığı için daha çok tedaviden geri duruyor. Bu durum bir sağlık sorunu olduğu için gerekli olan tedaviyi yapabilmek adına kesinlik ile doktor kontrolüne girmek gerekir.

Psikologlar bu noktada ilk olarak sözlü tedavi etme yöntemlerini tercih eder. Eğer bilinç altı yatan durumlardan dolayı meydana gelen bir durumsa bunu geride bırakmak çok kolay olacak. Fakat bazı hastalarda durum ilerlediği için sadece sözlü tedavi yeterli gelmiyor. Bu noktada hastalığın ilerleme derecesine göre rahatlatma adına yer alan ilaçlar kadının ilişki sırasında gevşemesine yardımcı oluyor. Her şeyi geride bırakmak adına başlanan bu tedavi süreçleri belirli bir süreç ardından sözlü ya da ilaçlı olarak geride bırakmak da söz konusu oluyor.

Sağlık Sorunlarından Oluşan Tedavi Yöntemleri

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır

Bazı kadınlarda kızlık zarı yapısı gibi birçok etkiden dolayı bu sorun gözlendiği bilinmektedir. Aslında bu noktalarda kadınların korkacakları pek bir şey yok. Çünkü tedavisi oldukça kısa sürecek ve kolay bir adım. Belirli noktalarda birkaç cerrahi müdahale ya da ilaçlar ile halledilebiliyor. Sorun sağlık açısından da meydana geliyor olsa bile asıl temelinde her zaman psikolojik etkenler yatıyor. Her şeyden önce buna inanmak ve ardından da uygun bir neden bularak tedaviye başlamak gerekiyor.

Şu an bu alanda oldukça başarılı olarak yer alan jinekologlar gerekli olan her türlü yardımı sunuyor. Bu sorun ile karşı karşıya olan isimlerin korku ile değil de daha çok tedavi amaçlı en kısa sürede harekete geçmesi yeterli olacak.